Muraszemenye, Hódvár Vízitúra Kikötő:
a Magyar Állam tulajdonában, de a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság – BfNPI (továbbiakban: Igazgatóság) vagyonkezelésében lévő védett, természetben a Mura-menti Tájvédelmi Körzetben, Alsó-Szemenyén (Mura 44,8 fkm-nél) elhelyezkedő, Muraszemenye, 062/4 hrsz-ú ingatlanon lévő Hódvár Vízitúra Kikötő (a továbbiakban: Kikötő)
GPS koord.:WGS 46°27’55”, 16°38’25”, EOV 465-128, 127-386
A Kikötő látogatását, használatát előzetesen írásban kell kérelmezni az alábbi elérhetőségeken:
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Levelezési cím: 8229 Csopak, Pf. 4.
E-mail: bfnp (@) bfnp (.) hu
Információ: Lelkes András természetvédelmi őr | telefon: +36 30 491 0067
A Kikötő nyitva tartása (rendelkezésre állási idő): március 01. – november 30. között.
A Kikötőn belül az úszóműállás május 01. és szeptember 30. között használható.
A nyitva tartási időn belül is mind a Kikötő, mind pedig az úszóműállomás az időjárási és vízállási viszonyok függvényében használható. Tilos a Kikötő területén tartózkodni, ha az árvíz kilép az ártérre, a Kikötőt és környékét víz borítja (Mura, letenyei vízmérce 300 cm felett). A Mura vízállásáról a következő honlapon lehet tájékozódni: www.nyuduvizig.hu
A nyitva tartási időtől eltérő időpontban kizárólag csak előre egyeztetett esetekben tartózkodhat látogató a Kikötő területén.
Látogatási, használati szabályok
A Kikötő területén a látogatók rendelkezésére álló infrastruktúra:
a) kenuk és csónakok kikötésére alkalmas úszóműállás (a továbbiakban: úszóműállás)
b) csónakleeresztő rámpa
c) közvetlenül a parton pihenőhely, padok, asztalok, füves terület
d) parkolóhely
e) csónaktároló épületben: WC.
A kikötőt használók száma: maximum 35 fő.
A Kikötő területén tartózkodók létszáma nem haladhatja meg az engedélyezett létszámot.
A kikötő területén tartózkodni kizárólag előzetes egyeztetés alapján, az Igazgatóság, mint a Kikötő vagyonkezelője és természetvédelmi kezelője által kiadott írásbeli hozzájárulás: látogatási engedély (a továbbiakban: látogatási engedély) alapján vagy az Igazgatóság által biztosított szakvezetés, program keretében lehet.
A Kikötő területén mindenki a saját felelősségére tartózkodik. 18 év alatti személy kizárólag felnőtt kísérettel, a kísérő felnőtt felelősségére vehet részt a túrán, illetve tartózkodhat a Kikötő területén.
Az engedélyes (túravezető), mint felelős személy köteles a résztvevőkkel a Kikötő látogatási, használati szabályait megismertetni.
Az úszóműállás a Nemzeti Közlekedési Hatóság Útügyi, Vasúti és Hajózási Hivatala által kiadott, mindenkor hatályos üzemeltetési szabályzatnak megfelelően használható.
A Kikötő területén tartózkodók kötelesek betartani a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. Törvény rendelkezéseit.
A látogatási és üzemeltetési előírások, valamint a védett természeti területre vonatkozó szabályok be nem tartása hatósági eljárást von maga után.
A Kikötő teljes területén parkolni csak az arra kijelölt helyen lehet.
A keletkezett szemetet össze kell gyűjteni, a területről el kell szállítani, vagy a Kikötő területén található konténerekbe/hulladékgyűjtőkbe kell helyezni, oly módon, hogy az a környezetet ne szennyezze.
A Kikötő teljes területén mindennemű környezetszennyező tevékenység végzése, valamint környezetszennyező, veszélyes anyagok lerakása tilos.
Kutyát szigorúan az ebtartási szabályok betartása mellett lehet a területre behozni, sétáltatni. Az állatok után keletkezett hulladékot az állat tulajdonosa köteles eltakarítani. Az állatokat kizárólag pórázon lehet sétáltatni.
Tüzet – tűzgyújtási tilalom kivételével – csak a kijelölt tűzrakóhelyen és felügyelet mellett szabad gyújtani, a tűzvédelmi szabályok betartásával. Tűzgyújtási tilalom idején tüzet gyújtani még a kijelölt helyeken is tilos.
A Kikötő csónaktároló épületében TILOS a dohányzás, valamint a nyílt láng használata.
Az Igazgatóság/megbízottja/üzemeltetője azonnali hatállyal, a belépődíj visszatérítése nélkül kizárhatja a látogatásból azt a személyt, aki láthatóan bármilyen, a cselekvőképességet befolyásoló, korlátozó vagy kizáró szer (alkohol, kábítószer stb.) hatása alatt áll, vagy a Kikötő berendezési tárgyait rongálja.
A berendezési, felszerelési tárgyakban okozott kárt, azok ellenértékét, illetve az ebből adódó többletmunka díját a kár okozója vagy a kár okozójáért felelős személy a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szabályai szerint köteles megtéríteni.
A vízitúrákra vonatkozó külön szabályok
A vízitúrák során be kell tartani az alábbi alapvető szabályokat:
a) a vízitúrán résztvevők létszáma nem haladhatja meg az engedélyezett létszámot,
b) a víztesten használható jármű: kenu, kajak, gumicsónak, szükség esetén kísérő motorcsónak,
c) a vízitúrán csak érvényes útiokmánnyal rendelkező személyek vehetnek részt,
d) a vízitúrán csak jó fizikai állapotban lévő, az önmentés képességével rendelkező, jól úszó személy vehet részt; mentőmellény viselése a túra során kötelező,
e) a Mura veszélyes, gyors sodrású folyó, kijelölt strandja nincs, ezért a folyóban fürdeni tilos,
f) a Túravezető köteles tájékoztatni a túra résztvevőit arról, hogy mindenki a Mura (és Kerka) folyón való tartózkodáskor, valamint kikötéskor a területen saját felelősségére és veszélyére tartózkodik, így az esetleges balesetekért, károkért a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságot felelősség nem terheli,
g) a vízitúra megkezdése előtt minden esetben tájékozódni kell a Mura vízállásáról a következő honlapon: www.nyuduvizig.hu, mivel nagyobb árhullám levonulásakor a vízi túrázás nem javasolt,
h) a Mura építési területnek minősülő partszakaszain, töltésein illetéktelen személy nem tartózkodhat, nem köthet ki, illetve nem haladhat át. A kivitelező által meghatározott építési előírások, korlátozások befolyásolják a vízi közlekedés szabályait is, amelyet a vízi közlekedésben résztvevőknek is figyelembe kell venniük,
i) kikötni, táborozni csak magyar területen szabad, zátonyokon és szigeteken tilos,
j) a folyón közlekedni csak jó látási viszonyok között szabad. Vízen tartózkodni napnyugta után tilos,
k) a vízitúra során szemetelni, a kikötő, táborozó helyeken szemetet hagyni tilos,
l) tüzet csak a kijelölt táborhelyeken és felügyelet mellett szabad gyújtani, a tűzvédelmi szabályok betartása és betartatása mellett,
m) a felelős személy a vonatkozó engedélyeket köteles magánál tartani és azt az intézkedő hatósági személy kérésére bemutatni,
n) a túravezetőnek a túra teljes időtartama alatt gondoskodnia kell az engedélyben foglalt előírások betartásáról és betartatásáról.
i) a túravezetőnek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal kötött megállapodást, a jelen utasítás 2. számú mellékletében található hatósági engedélyeket, a résztvevők névsorát és az aláíratott tájékoztatót a túra teljes időtartama alatt magánál kell tartania,
k) a védett terület élővilágát a tevékenység nem zavarhatja, a védett területen növényfajok gyűjtése és a horgászat külön engedélyhez kötött.
Speciális előírások:
a) a túravezető köteles a tervezett túrával kapcsolatos általános, természetvédelmi, biztonságtechnikai, élet-és balesetvédelmi szabályokról a szükséges tájékoztatást minden résztvevőnek megadni és annak tényét a résztvevők aláírásával hitelesíttetni. A nyilatkozatot a jelen szabályzat 3. számú melléklete tartalmazza.
b) a csoport köteles együtt haladni a biztonságos követési távolság betartásával,
c) a túravezetőnek gondoskodnia kell arról, hogy a folyón történő közlekedéskor a csoport előtt és mögött gyakorlott, a vízitúra szabályait jól ismerő személy haladjon. A túra kísérete baleset megelőzési céllal, motorcsónak használatával is lehetséges. A motorcsónak használata külön engedéllyel lehetséges, melyet az illetékes természetvédelmi hatóságtól kell beszerezni,
d) a vízi közlekedés árvízvédelmi, vízi közlekedési és folyószabályozási érdeket nem sérthet, hajóút-kitűző jelzéseket és víziműveket nem veszélyeztethet,
g) a folyó medrét és partszakaszait óvni kell, a vízi járműből a Murába idegen anyagot bedobni, továbbá a partot megbontani tilos.
Határrendészeti előírások:
a) a sport és kedvtelési célból használt vízi járművek nem hajózhatnak a Murán a Magyar Köztársaság vízterületén kívül, ehhez a Horvát Köztársaság illetékes szervének külön engedélye szükséges (az engedélyt a vármegyei rendőr-főkapitányságok szerzik be),
b) a Horvát Köztársaság vízterületén történő áthaladás során csak olyan személyek vehetnek részt a határvízi közlekedésben, akik érvényes úti okmánnyal (útlevél, valamennyi típusú személyi igazolvány) rendelkeznek,
c) a határvízen közlekedni napkeltétől napnyugtáig, jó látási viszonyok esetén engedélyezett,
e) kikötni, megállni – amennyiben nem kerül sor ideiglenes határnyitásra – a Horvát Köztársaság területén a vis maior esetét kivéve TILOS! Amennyiben horvát területen vis maior következtében történt kikötés, kötelesek értesíteni a legközelebbi rendőr és vám szervet,
d) a határvízen – a kijelölt fürdőhelyek kivételével – TILOS fürdeni,
e) a határrendi szabályok megszegése és tiltott fürdés szabályainak megszegése esetén a Rendőrség helyszíni bírságot is kiszabhat.
A vízitúrák során továbbá maradéktalanul be kell tartani a Vas Vármegyei Kormányhivatal vízitúra engedélyezése tárgyában kiadott, mindenkor hatályos engedélyében foglalt előírásokat, valamint a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság határvízi közlekedés engedélyezésére vonatkozó határozatában foglaltakat, különös tekintettel a házirend betartására és határvízi közlekedésre vonatkozó szabályokra.
Kikötő -, pihenő - és megállóhelyek
Kikötő és táborozóhely: az Igazgatóság vagyonkezelésében lévő Hódvár Vízitúra Kikötő Alsó-Szemenyén (Mura 44,8 fkm, koord.:WGS 46o27’55”, 16o38’25”, EOV 465-128, 127-386), ahol a kulturált táborozás feltételei adottak.
További táborozóhelyként használható még a nem védett és nem közösségi jelentőségű területeken:
Kerkaszentkirály, Kerka híd melletti terület (koord.: WGS 46o30’01”, 16o34’37”, EOV 460-389, 131-427), üzemeletető: Kerkaszentkirály Önkormányzat.
Molnári, az iskolaépület melletti focipálya (koord.: WGS 46o22’58”, 16o50’01”, EOV 479-712, 117-780), itt vizesblokk is lett kialakítva vízitúrázók részére. Üzemeltető: Molnári Önkormányzat.
Megálló, vízreszálló- és kiszállóhelyek lehetnek:
Kerkaszentkirály, Kerka híd mellett (koord.: WGS 46o30’00”, 16o34’38”, EOV 460-409, 131-395)
Muraszemenye-Csernec, Kerka torkolat (Mura 48,9 fkm, koord.: WGS 46o28’08”, 16o36’44”, EOV 462-987, 127-854)
Murarátka, autópálya aluljáró után, a földút folytatásában (Mura 41,8 fkm, koord.: WGS 46o27’10”, 16o39’59”, EOV 467-091, 125-936)
Letenye, régi híd (Mura 35,6 fkm, koord.: WGS 46o25’12”, 16o42’06”, EOV 469-135, 122-229). Jelenleg nem használható, a kihelyezett drótakadály miatt.
Letenye, Zrínyi híd (Mura 34,6 fkm, koord.: WGS 46o24’45”, 16o42’06”, EOV 469-665, 121-379). Jelenleg nem használható, a kihelyezett drótakadály miatt.
Tótszerdahely, kavicsbányatavak (Mura 20,9 fkm, koord.: WGS 46o22’53”, 16o46’29”, EOV 475-179, 117-756)
Molnári (Mura 12,6 fkm, koord.: WGS 46o22’34”, 16o50’01”, EOV 479-691, 117-040)
Murakeresztúr, bányatavak melletti mellékág (Mura 6,4 fkm, koord.: WGS 46o20’57”, 16o51’55”, EOV 482-043, 113-977)