A Barlangok Hónapja márciusi rendezvénysorozat keretében 8-án, szombaton a víz karszton átvezető csodákkal teli útjának eredünk nyomába. A résztvevők Zirctől egy egy ámulatba ejtően szép tájon keresztül haladó a közös vonatozásnak lehetnek részesei, melynek során sok érdekességet hallhatnak az ország egyik legvadregényesebb erdei vasútvonaláról és a Bakony változatos földtani felépítéséről.
A gyalogos túra szakasz a Bakony szívében, a Cuha-patak fenségesen vad szurdokvölgyébe vezet. Az első - Porva és Vinye közötti túraszakaszban olyan módon idézzük meg a Bakony földtörténeti múltjának legizgalmasabb fejezeteit, hogy a térség karsztos kőzetei mellett a bennük lakozó ősmaradványokkal is kézzel fogható közelségbe kerülhetünk, melyekből a túravezető egy kis bemutatót rendez az ebédszünetben. Az egyre vadregényesebbé váló erdei ösvényen több alkalommal farönkökön és köveken kell átkelnünk a Cuha-patak túlsó oldalára. Aki nem szeretné az egyensúlyérzékét tesztelni, vízálló bakancsban, gumicsizmában akár bele is gázolhat a kristálytiszta, sekély vízbe! Fejünk felett kanyarog az ország legszebb nyomvonalon haladó erdei vasútja, melynek megépítése bravúros mérnöki megoldásokat igényelt. Több alkalommal gyönyörködhetünk a síneket hordozó kecses, boltíves viaduktokban, ragyogó fehér mészkővel falazott alagutakban, merészen keskeny, robbantással kialakított sziklaereszekben és néha hallhatjuk a rajtuk robogó vonatok zakatolását. Egy helyi kőzet és kövületgyűjteménynek is beillő vasúti emlékmű is őrt áll az ösvény mellett, ahol néhány érdekes vasúttörténeti eseményt villantunk fel.
Két barlang és egy forrás koronázza meg ezt a túraszakaszt. Vinyére érve lehetőség van lecsatlakozni a túra további részéről és a Kőpince Vendégházban frissítők, étkezés mellett megvárni a vonatot és a második túráról visszaérkezőket, vagy egy korábbi vonattal visszautazni.
A továbbhaladókkal az Alsó-Cuha szurdok világába kukkantunk be egy további 3 órát igénylő, 5 km hosszú túrával. A vízállástól függően hosszabb-rövidebb szakaszokon közvetlenül a Hódos-ér mellett kanyargunk, ahol megpróbáljuk felfedezni a névadó állatok életnyomait, és még sok más vízhez, erdőhöz-mezőhöz kapcsolódó szépséggel találkozhatunk.
Gyalogos túra 1. szakasz: 5 km a Porva-Csesznek vasútállomás - Vinye távon
Gyalogos túra 2. szakasz: 5 km a Vinye–Hódos-ér-Pakucs-pihenő - Hódós-ér - Vinye
Figyelem: Zircre pontos érkezés szükséges, mert a vonatra való felszállásra 10:18-kor együtt fel kell szállnunk! Ugyanerre a vonatra Veszprémben is fel lehet szállni (9:35-kor, a külső vágányról indul)
Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő túraöltözet és túracipő (zárt, kirándulásra alkalmas, bejáratott, kényelmes, lehetőleg vízálló cipő), innivaló, ennivaló.
Javasolt: fényképezőgép esetleg távcső.
Geotúra nehézsége: közepes
Előzetes jelentkezés: szükséges, a túra időpontját megelőző nap 20:00 óráig, módja: telefonon vagy e-mailen (telefonszám megadásával)
A túrára maximum 30 főt tudunk fogadni, mely minimum 10 jelentkezése esetén indul!
Geotúra-vezető neve és elérhetőségei:
Sárdy Julianna geotúra-vezető, a Bakony–Balaton UNESCO Geopark partnere
tel.: +36 30 491 0061
e-mail: sardy.julia (@) gmail (.) com
A programváltoztatás jogát fenntartjuk. Javasoljuk, hogy a program előtt érdeklődjön honlapunkon, illetve a megadott elérhetőségeken! A programon mindenki saját felelősségére vesz részt. Kérjük, hogy a megadott indulási időpont előtt 10 perccel érkezzen a helyszínre.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a program során készült fotókat felhasználja kommunikációjában, nyomtatott és online felületeken egyaránt. Amennyiben nem szeretne a képeken szerepelni, kérjük, jelezze a geotúra-vezetőnek. Köszönjük!
Kérjük, amennyiben van rá módja, közösségi közlekedéssel jöjjön a geotúrára!
Online menetrendek az utazás megszervezéséhez: menetrendek.hu