A Barlangok Hónapja keretében március 1-én (szombaton) a Balatonfüred környéki hegyeken-völgyeken kanyargó geotúra két kilátót, három barlangot is célba vesz, egy kevésbé ismert látnivalókat is tartogató útvonalon. A túra előtt lehetőség nyílik a megújult, látogatóközponttal kiegészült Lóczy-barlang kedvezményes megtekintésére, ahol a geotúra vezetője tart 30 perces egyedi programot a túra résztvevői számára.
A geotúra nyitó programja a megújult Lóczy-barlang látogatóközpont kedvezményes megtekintése, melynek keretében egy egyedi, a környék földtörténetébe és természeti értékeibe ágyazottan hallhatnak érdekességeket a barlang mesébe illő felfedezéséről és különleges formavilágáról.
Első csúcshódításunk a Balatonfüred fölé magasodó, páratlan körpanorámát nyújtó Tamás-hegyi Jókai-kilátó. Akinek van kedve, azzal beazonosíthatjuk a környező hegyeket, településeket, miközben gyönyörködhetünk a Balaton hatalmas felületű víztükrében is. Az ösvény mellett megpróbáljuk megfejteni a griffmadár fészkekre emlékeztető kőkörök titkát és szikrákat csalunk elő a mészkőbe ágyazott bordó és sötétszürke tűzkő gumókból.
A Koloska-völgybe vezető úton fellapozzuk a Csicsói Márga névre hallgató különleges kőzet hártyavékony rétegeit, és az egykori fás legelő vastag törzsű tanúfái is mesélnek nekünk dicső múltjukról. Megkeressük az erdőben rejtőző zsidó temető utolsó megmaradt emlékeit és a völgy névadó "kolostorának" feltételezett helyét. A völgy felett magasodó fennsík peremén őrt álló Koloska-szikláknál felvillantjuk a közelmúlt régészeti felfedezéseit és képzeletben rávetítjük az erdőre az egyik legizgalmasabb időszak, az Árpád kori Szentkirály parragja települését.
A Koloska-forrás tisztásán rácsodálkozhatunk a Kis Jézus zarándokhelyet befogadó elképesztően lyukacsos Vázsonyi Mészkőből álló kőtömbre, mely elképesztően izgalmas ősföldrajzi miliőben keletkezett 9 millió éve. A patak mellett sorakozó festői szépségű mésztufa lépcsők és az erdő fekvő és álló holtfái mellett sem megyünk el szó nélkül, de a völgy két koronázatlan királya: a gigantikus méretű lábon elszáradt fűzfa és Hamvas Béla sziklával küzdő heroikus fája előtt külön tiszteletünket tesszük. A völgy felső szakaszának formakincse iskolapélda mindazok számára,akik a természetben szeretnék megtanulni a völgyképződés folyamatát.
A Koloska-völgyből kiérve iramot váltunk és lendületes gyaloglással, kevés megállóval a varázslatos panorámával kényeztető Recsek-hegy felé vesszük az irányt. Visszafelé két különleges kis barlang üreget is meglátogatunk. Az egyik a Sárkány-lik, a másik a Meleg-hegy névre hallgat. Visszaérve kiindulópontunkhoz a Lóczy-barlang Látogatóközpont feletti szikláról még megfürdethetjük szemeinket a Balatonba hulló alkonyati fények színeiben.
Útvonal (főbb érintett látnivalók): Lóczy-barlang – Tamás-hegy – Koloska-völgy – Hamvas-fa – Noszlopi Gáspár kilátó – Sárkány-lik – Meleg-hegyi-barlang – Kéki-patak - Lóczy-barlang
Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő túraöltözet és túracipő (zárt, kirándulásra alkalmas, bejáratott, kényelmes, lehetőleg vízálló cipő), innivaló, ennivaló.
Javasolt: fényképezőgép esetleg távcső.
Geotúra nehézsége: közepes
Előzetes jelentkezés: szükséges, a túra időpontját megelőző nap 20:00 óráig, módja: telefonon vagy e-mailen (telefonszám megadásával)
A túrára maximum 30 főt tudunk fogadni, mely minimum 10 jelentkezése esetén indul!
Geotúra-vezető neve és elérhetőségei:
Sárdy Julianna geotúra-vezető, a Bakony–Balaton UNESCO Geopark partnere
tel.: +36 30 491 0061
e-mail: sardy.julia (@) gmail (.) com
A programváltoztatás jogát fenntartjuk. Javasoljuk, hogy a program előtt érdeklődjön honlapunkon, illetve a megadott elérhetőségeken! A programon mindenki saját felelősségére vesz részt. Kérjük, hogy a megadott indulási időpont előtt 10 perccel érkezzen a helyszínre.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a program során készült fotókat felhasználja kommunikációjában, nyomtatott és online felületeken egyaránt. Amennyiben nem szeretne a képeken szerepelni, kérjük, jelezze a geotúra-vezetőnek. Köszönjük!
Kérünk, amennyiben van rá módja, közösségi közlekedéssel jöjjön a geotúrára!
Online menetrendek az utazás megszervezéséhez: menetrendek.hu