Az inváziós fajok súlyos és egyre növekvő veszélyt jelentenek a hazánkban honos biológiai sokféleségre. Az idegenhonos, inváziós fajok betelepedésének, valamint terjedésének megakadályozása mind a magánszemélyek, mind a közösség érdeke, így az inváziós fajok tartása, megőrzése még magánterület esetében is kerülendő! (EU listás fajok esetében pedig jogszabályi tiltás is.)
Hazai inváziós állatfajok
Inváziós állatfajnak kizárólag akkor tekinhetünk egy fajt, ha találunk arra nézve bizonyítékot, hogy a múltban a faj egy földrajzi akadályt szándékos (betelepítés) vagy véletlen (behurcolás) emberi segítséggel lépett át. Vannak olyan, manapság terjeszkedő fajok, ahol nem eldönthető, hogy terjeszkedésük természetes vagy emberi hatásra történik, de vélhetően legalább részben az emberi tevékenység okozta klímaváltozás hozzájárul a terjedésükhöz.
A jegyzék célja az, hogy ajánlást tegyen azokra a fajokra, melyek kapcsán a természetes állat- és növényvilág védelme érdekében aktív beavatkozásra lehet szükség.
A hazai inváziós állatfajok listája letölthető pdf-ben!
Unió számára veszélyt jelentő (EU listás) fajok
Az uniós jegyzéken szereplő állatfajok listája letölthető pdf-ben!
Felhasznált és ajánlott források:
- Nagy G. G. et al. (2020): Az európai uniós jegyzéken szereplő idegenhonos inváziós fajok terjedési útvonalainak magyarországi átfogó elemzése és értékelése, valamint a terjedési útvonalak cselekvési tervei. Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztály
- Varga Ildikó, Fodor Lívia, Bata Kinga, Czirák Zoltán, Váczi Olivér, Érdiné Szekeres Rozália (2016): Az inváziós fajokról dióhéjban. Természetvédelmi füzetek 1. Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
- http://www.termeszetvedelem.hu/_user/browser/File/IAS/Invazios_Webre_2016.pdf
- https://wwf.hu/public/uploads/toltsdle/1540473759_WWF_A5_ONLINE.pdf
Online hivatkozások: