Színek szárnyán

  • Színek szárnyán
  • Gyógy- és fűszernövények
  • Egynyári és évelő dísznövények
  • Egynyári és évelő dísznövények
  • Díszcserjék

Bepillantás a lepkék kertjébe

Szorgalmukat tekintve a lepkék talán elmaradnak jól ismert beporzó társaiktól, a méhektől, színpompás és formagazdag megjelenésükkel, kecses játékukkal mégis mindnyájunkat elbűvölnek egy-egy természetben, parkban vagy kertben tett sétánk alkalmával.

A lepkék viszonylag rövidéletű beporzó rovaraink sajátos életciklussal, melynek során a kikelő petékből először lárvák fejlődnek ki, majd a bebábozódást követően nyerik el a mindnyájunk által ismert végleges alakjukat, melyet imágó állapotnak is nevezünk. Az életszakaszok időbeli megoszlása fajonként eltérő: vannak esetek, hogy a nagyjából egy évig tartó életéből a lepke 10-11 hónapot is imágóként tölt, viszont előfordulhat az is, hogy csupán néhány napig gyönyörködhetünk a kifejlett példányokban.*

Életük rövidsége ellenére fontos szerepet töltenek be a táplálékláncban és a növények beporzásában, tehát a lepkék mindenképpen nélkülözhetetlen elemei az ökoszisztémának. Egyes fajokat sajátos élőhely és tápnövény igényeik alkalmassá teszik arra, hogy természetes jelzőfajként (indikátor) tekintsünk rájuk, jelenlétük pedig akár Natura 2000 élőhelyek kijelölésében is kulcsszerepet játszhat.

Sajnos a napjainkban zajló urbanizációs folyamatok eredményeként a beépített és a burkolt felületek aránya a beporzók élőhelyeként szolgáló víz- és zöldfelületek rovására egyre jobban növekszik. Ahhoz, hogy a városi körülmények között ezek az apró élőlények mégiscsak megtalálják a helyüket, mi magunk is tehetünk azáltal, hogy lepkebarát kerteket és virágágyakat alakítunk ki. Ehhez elegendő néhány jól megválasztott, lepkék által sűrűn látogatott növényfajt kiültetnünk, melyhez nincs szükség nagy felületekre, akár az útmenti zöldsávok is alkalmasak erre. A kisméretű, de nagyszámú és fajgazdag városi élőhelyek ugyanis úgynevezett lépőkövekként szolgálnak a beporzó rovarok számára, melyek segítségével lépésről-lépésre juthatnak el a nagyobb méretű, természetes élőhelyek felé.

A fajgazdag kiültetésekbe egynyári és évelő, valamint fásszárú fajokat egyaránt választhatunk, melyek önmagukban is szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak, míg a rajtuk pihenő, virágport gyűjtő vagy éppen nektárt szívogató, izgő-mozgó rovarvilág élettel tölti meg a tájat.

Írta és a montázsokat készítette: Bubics Benedek tájvédelem

*A lepkék életciklusáról szóló szövegrész forrása: https://lepkeszet.hu/gyik/

A montázsok képanyagának forrása:

Achillea sp. – cickafark fajok

Buddleia davidii – nyári orgona

Coreopsis sp. – menyecskeszem fajok

Cosmos bipinnatus – kerti pillangóvirág

Echinacea purpurea – bíbor kasvirág

Gaillardia pulchella – kerti kokárdavirág

Helitropium arborescens – kerti vaníliavirág

Lantana camara – sétányrózsa

Lavandula angustifolia – közönséges levendula

Ocimum basalicum – kerti bazsalikom

Phlox paniculata – bugás lángvirág

Potentilla fruticosa – cserjés pimpó

Rudbeckia fulgida – pompás kúpvirág

Sambucus nigra – fekete bodza

Scabiosa sp. – ördögszem fajok

Tagetes tenuifolia – apró bársonyvirág

Thymus serpyllum – mezei kakukkfű

Verbena bonariensis – ernyős verbéna

Ugrás a tetejére