Élettel telt meg a balatonszemesi erdő mélye november 14-én. Nacsa Lőrinc, országgyűlési képviselő, vallásturisztikai miniszteri biztos látogatott a helyszínre, aki Bende Zsolt, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatójával közösen járta be az egykori pálos kolostor emlékhelyét.
Ide tematikus tanösvény vezet, a településen pedig egy kiállítás tekinthető meg.
Némely korokban és talán még napjainkban is az erdőket misztikus tulajdonságokkal ruházták fel. Az emberi képzelőerő nem ismer határokat. Gyakran lengték be legendák a fák adta árnyékos világot. A természethez erősen kapcsolódó és évszázadokon keresztül az erdő menedékét kereső pálosokról is számtalan legenda maradt fenn. A történetek valódiságát lehet vitatni, ám a kolostorromok is elárulnak titkokat, ha figyelünk, mit szeretnének elmesélni. A magyar alapítású pálos férfi remete szerzetesrend tagjai többnyire forrás mellett telepedtek le, hazánk domb- és hegyvidékein, az erdő nyújtotta védelemben. A Pilistől a Mecsekig számtalan helyen bukkanni kolostoraik romjaira, szerzetesek menedékének maradványaira.
1323-ban a Szemesi erdő Barátok dűlőjében épült a „Mindszent” pálos kolostor, amely a török hódoltság alatt súlyosan megrongálódott. A rend 1783. évi feloszlatását követően a kolostor romjai is elenyésztek. A helyszínen 2014 óta régészeti kutatás folyik, amelynek során értékes leleteket tártak fel. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) területéhez tartozó emlékhelyen Nacsa Lőrinc, országgyűlési képviselő tett látogatást november 14-én. A vallásturisztikáért felelős miniszteri biztos közösen Bende Zsolttal, a BfNPI igazgatójával járta be a területet. A látogatás céljai között szerepelt a település külterületén található egykori Mindszent pálos kolostorral kapcsolatos vallásturisztikai lehetőségek feltérképezése.
Turbéki Bernadett
BfNPI, Ökoturisztikai és Környezeti-nevelési Osztály
osztályvezető