Nyugat-Pannónia nemzeti parkjai és natúrparkjai közötti együttműködés folytatódik / Akadálymentes természeti élmény Nyugat-Pannónia védett területein

  • Csoportkép a BaNEx projektpartnerek képviselőiről.
  • A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság projekttevékenységei is bemutatásra kerültek a BaNEx nyitókonferencián.
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény
  • BaNEx indító rendezvény

2024. november 12-én Fertődön tartották az Ausztria – Magyarország VI-A Interreg Programban megvalósuló „Barrierfree Nature Experience in the Pannonian protected areas (BaNEx) - Akadálymentes természeti élmény Nyugat-Pannónia védett területein" című projekt ünnepélyes indító rendezvényét.

Az osztrák-magyar határtérség védett területeinek 2008-ban létrejött PaNaNet (Pannonian Nature Network) hálózata több mint másfél évtizedes sikeres munkáját egy speciális természetbemutatási részterületen folytatja. A Wirtschaftsagentur Burgenland GmbH a BaNEx projektben vezető partnerként Burgenland hat natúrparkját és a Fertő-Fertőzug Nemzeti Parkot képviseli. Magyar részről a Fertő-Hanság, a Balaton-felvidéki és az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Pisztráng Kör Egyesület működik együtt.

A 2021-ben lezárt PaNaNet+ projektben már egy kiemelt témakörré, horizontális céllá vált a természeti élményekhez való hozzáférés társadalmi kiszélesítése. A hálózati partnerek az eddig elért eredményekre építve az akadálymentes infrastruktúrát, a gyógypedagógusok és környezeti nevelők közötti együttműködést és tudásmegosztást, valamint a térségi szállásadókkal és vendéglátókkal való együttműködést szeretnék magasabb szintre emelni, az európai védett területek akadálymentes mintatérségei közé felzárkózni. A BaNEx projekt kiemelt célja a fogyatékkal élők (elsősorban gyermekek és fiatalok) számára akadálymentes hozzáférés biztosítása a természethez, és a védett területeken zajló környezeti nevelési programokba való bevonásuk.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a speciális iskolák és védett területek PaNaNet+ projektben kialakult hálózatát kívánja bővíteni a Zala vármegyében élő és működő célcsoportokkal, intézményekkel. A projektben a hálózathoz csatlakozó térségi speciális iskoláknak szerveznek környezeti nevelési oktatást, illetve a nemzeti park akadálymentes kínálatának bővítését, majd bemutatását tervezik.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság az utóbbi években kiemelt figyelmet fordított látogatóhely-fejlesztéseinél és a programok kialakításánál a speciális igényű látogatókra. A Kis-Balatonnál található Kápolnapusztai Bivalyrezervátum akadálymentesítési szempontoknak megfelelő korszerűsítésére a PaNaNet+ projekt keretében nyílt lehetőség. A 2021-ben lezárult fejlesztést a tervezéstől a kivitelezésig akadálymentesítési szakértő segítette. A Bivalyrezervátumot bejáró sétaút mintegy 1 km hosszú nyomvonala térkő burkolatot kapott. A kiállítás és a játszótér akadálymentes elemekkel gazdagodott. A távcsöves megfigyelő állomáson a gyermekek és kerekesszéket használók igényeinek megfelelő távcső is elhelyezésre került.

A BaNEx projekt keretében infrastruktúra fejlesztésként a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a Kis-Balaton Látogatóközpont közelében egy akadálymentes terepi megfigyelőállomás létrehozását tervezi.

A nyitókonferencián köszöntőt mondott Kulcsárné Roth Matthaea, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója, Mag. (FH) Harald Horvath, a Wirtschaftsagentur Burgenland GmbH cégvezetője, valamint videó-bejelentkezés útján üdvözölte az új projektet és méltatta az eddigi sikeres együttműködést Szekeres Pál, európai parlamenti képviselő.

Szöveg: Józsa Erika (BfNPI)
Fotók: Laposa Tibor

A BaNEx projekt az Európai Unió támogatásával és hazai társfinanszírozással valósul meg.

Ugrás a tetejére