Rendhagyó geotúránknak kettős küldetése van: a múlt mélységes kútjába pillanthatunk be több idősíkon is.
A hely, ami befogad minket néhány órára, csak itt látható földtani és kultúrtörténeti kincseket tartogat, és csak itt megélhető, egyedi hangulatot ad nekünk. Egyetemes értékekre mutat rá, segít az ünnepi hétvége lezárásában és segít előttünk álló téli ünnepekre való felkészülésre.
Első helyszínünk egy ős öreg világba nyit kaput. A meghökkentően izgalmas formakincs egy nem kevésbé izgalmas földtani kalandregénnyel köt házasságot az Úrkúti-őskarszt birodalmában.
A hússzínű sziklakúpok és a közöttük tátongó szakadékok „városában” elgondolkodhatunk, hogy vajon szárazföldi, vagy mélytengeri körülmények között születtek-e?
Megidézzük a jura időszaki óceán „mélységi mámorát”, amikor a hatalmasra nőtt, meleg vizet ontó "mészkő „kémények” között „mangánevő” baktériumok tenyésztek, akiket a tenger alatti vulkánok felől érkező „ásványleves” tartott életben.
Miket találtak a kutatók a rétegek közt meglapuló „geológiai meglepetés-tojásokban”? Milyen bizarr küllemű, mára kihalt lények népesítették be a hajdani tengeraljzatot?
Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk, ha képzeletbeli kopoltyúinkkal lemerülünk az „elveszett város” tornyai közötti szakadékokba, melynek kapcsán csokitorta-szelethez és csokifagyi-fagyi gombóchoz hasonló mangánérc darabok járnak kézről-kézre, így kerül tapintható közelségbe egy több mint 180 millió évvel ezelőtt létező világ.
A program második részében Úrkúton belül, majd a falu felett található Köves-táblán teszünk időutazást a múltnak egy olyan közeli rétegébe, ami szinte még belélegezhető. A helytörténeti kiállítás a 18. század közepétől a máig vezető időszakot eleveníti meg. Eredeti tárgyak mesélnek nekünk, hangulatos szobákban elevenednek meg az egykori bányászfalu dolgos, sokszor könnyes mindennapjai, a falu bányászembereinek élő, sokszor torokszorító tolmácsolásában.
A köves tálán megbújó egykori „mangán zagytározó” látványa önmagában is különleges, falából ritka gazdagságban peregnek ki a kréta időszaki tengeraljzatot megidéző csiga, és kagylóvázak sokasága. Fényt derítünk a közepén álló likacsos kémény titkára is.
A mészkő és bazalt kőzettani határán nyílik a Pokol Tornáca: a „Macskalik” nevű víznyelő-barlang bejárata, mely nem mindennapi látványosság, és ahol a napnál is világosabban megérthetjük hogyan is alakulnak ki ezek a földtani csodák!
Különleges túra ez, és bizonyos tekintetben megismételhetetlen. Még elkísérnek minket a „nagy öregek”, a letűnt bányászvilág ma még velünk élő, hiteles tanúi.
Előzetes jelentkezés: szükséges, módja: telefonon vagy e-mailen
Jelentkezési határidő: a túrát megelőző nap 20:00 óra.
A túrára maximum 30 főt tudunk fogadni, mely minimum 10 jelentkezése esetén indul!
Geotúra-vezető neve és elérhetőségei:
Sárdy Julianna partner geotúra-vezető
mobiltelefonszám: +36 30 491 0061
e-mail: sardyjulia (@) gmail (.) com
Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő túraöltözet és túracipő (zárt, kirándulásra alkalmas, bejáratott, kényelmes, lehetőleg vízálló cipő), innivaló, ennivaló; javasolt: fényképezőgép, távcső.
A programváltoztatás jogát fenntartjuk. Javasoljuk, hogy a program előtt érdeklődj a megadott elérhetőségeken! A programon mindenki saját felelősségére vesz részt.
Kérjük, hogy a megadott indulási időpont előtt 10 perccel érkezz a helyszínre.
A túravezető és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a program során készült fotókat felhasználja kommunikációjában, nyomtatott és online felületeken egyaránt. Amennyiben nem szeretnél a képeken szerepelni, kérjük jelezd a túravezetőnek.