A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a Tihanyi-félszigeten három nagyobb levendulást kezel, ezek területe összesen meghaladja a tizenöt hektárt.
A levendula termesztésének, hasznosításának kultúrája fontos része a település múltjának – és az elmúlt két évtized munkájának köszönhetően – a jelenének is. A levendulaültetvényeknek azonban a táj szépítésén és a kultúrtörténeti, mezőgazdaság-történeti vonatkozásokon túl más jelentősége is van. Ez a hasznos gyógynövény a szántóföldek olyan művelését teszi lehetővé, melynek során nincs szükség műtrágyákra, vegyszeres növényvédelemre, ráadásul kitűnő élőhelyet teremt többek között a beporzó rovarok számára. Fontos azonban, hogy levendulásaink ne azt a képet mutassák, amit legtöbbször látunk a világhálón keringő fotókon: „steril” levendulasorok húzódnak egymás mellett a látóhatár széléig, a levendulán kívül legfeljebb a gondosan nyírt gyep, vagy a csupasz művelt talaj látható. Ezek ugyanis hatalmas, intenzív, rendszeresen vegyszerrel kezelt (gyomtalanított) ültetvények, az ipari levendula-olaj előállítás területei. Ezzel a műveléssel éppen az egyik legfőbb érték veszik el: az élővilág változatossága, gazdagsága. Ha a mi levendulásainkban járunk, a bokrokon kabócák, pillangók, a rájuk vadászó karolópókok, gyíkok fogadnak minket – és persze ezzel az ott élő növények és állatok közül igen keveset említettünk meg.
A természetközeli módon kezelt levendulások is igénylik a fenntartó munkát, az aratást, a tövek visszavágását, pótlását, a sorközök kaszálását, gyomtalanítását. Az utóbbi feladatot azonban nem csak benzint vagy gázolajat fogyasztó gépekkel lehet megoldani. A levendulát ugyanis a legelő állatok – éppen a magas illóolaj tartalma miatt – nem fogyasztják, a levendulatövek körül kihajtó füvet és más növényeket azonban igen ügyesen tartják kordában. Az öreg levendulásban ezt a módszert hosszú ideje sikerrel alkalmaztuk, ez év őszén pedig a Tihanyba vezető út melletti ültetvényünkre kerültek ebből a célból cikta juhok.
A cikta őshonos fajta – mára egyike a legritkábbaknak kis termetű, ugyanakkor igen szívós és könnyen kezelhető. A levendulásban szeptembertől novemberig húsz fiatal jerke „dolgozott” nekünk, sikerrel. A telet Salföldön, a nemzeti park majorjában töltik, de aztán tavasztól majd ismét munkába állnak a levendulásban.
Vers József
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Kelet-Veszprém Tájegység
tájegységvezető